Na čo si dať pozor, keď pracujete z domu?

Počet zobrazení: 2272

Čím ďalej, tým viac ľudí má možnosť pracovať z domu. Rozvoj technológii a vznik nových typov povolaní výrazne zmenil pracovný trh a mnohí z nás už do práce nemusia nikam dochádzať – stačí, aby sme mali notebook alebo počítač, kvalitné pripojenie na internet, a pracovisko si môžeme urobiť kdekoľvek. Home office však so sebou prináša vlastné problémy a výzvy. Poďme sa pozrieť na čo je dôležité pri práci z domu nezabudnúť.

Ako si domácu kanceláriu zariadiť po technologickej stránke?

Moderné kancelárie poskytujú zamestnancom všetky technológie a vybavenie, ktoré potrebujú na výkon svojho povolania. Mal by v nich mať k dispozícií kvalitný stolový počítač, prípadne notebook s externým monitorom, vysokorýchlostné pripojenia na internet, tlačiarne, skenery, prípadne ďalší hardvér, ktorý mu slúži a pomáha. Niektoré z týchto položiek sú absolútne nevyhnutné, iné sú skôr doplnkové a nejakú dobu sa bez nich zaobídete, ak však chcete pracovať z domova častejšie (alebo dokonca stále), budete na to musieť pri zariaďovaní domácej kancelárie brať ohľad.

Rozhodnutie, či si zaobstaráte do domácej kancelárie desktop alebo notebook, z veľkej miery závisí od toho, ako často plánujete tieto priestory využívať. Pokiaľ chodievate aj do práce a možnosť home officu využívate len príležitostne, ideálnou voľbou bude určite notebook. Klasický desktop je dobrou voľbou, pokiaľ je vaša domáca kancelária pre vás primárnym pracoviskom, kde trávite väčšinu svojho profesionálneho života.

Čo ešte? Ak máte notebook, určite sa vám zíde externý monitor. Rozdiel v pracovnej efektivite je značný a pokiaľ plánujete ostať na home office častejšie ako párkrát za mesiac, externý monitor rozhodne odporúčame (ak vás zaujíma, ako a podľa čoho si vybrať ten správny, prečítajte si jeden z našich starších článkov, prečo by ste externý monitor rozhodne mali mať). Nezanedbajte ani zvyšné rozšírenia notebooku ako klávesnicu alebo myš, vďaka ktorým vám práca pôjde lepšie od ruky.

Jednu z vecí, ktoré určite odporúčame nezanedbať, je kvalitné a spoľahlivé pripojenie na internet. Jedna vec je, keď vám internet vypadne alebo nestíha počas sledovania videí na YouTube alebo hrania online hier. Oveľa nepríjemnejšie to je, keď potrebujete sťahovať alebo nahrávať pracovné súbory, zúčastniť sa videokonferencie alebo pracovať v online rozhraniach. Doplnky ako tlačiarne, skenery alebo skartovačka sa vám určite zídu, pokiaľ si vaša práca vyžaduje zvýšené množstvo papierovania.

Náš tip: Pokiaľ si home office beriete len pár krát mesačne, ale vaša práca si vyžaduje výkon stolového počítača, externý monitor, prípadne iný hardvér, pravdepodobne sa vám nebude chcieť investovať stovky, ak nie tisícky eur na vybavenie. My odporúčame obzrieť sa po repasovanej IT technike – jej kvalita je zaručená, ale ceny sú oveľa prívetivejšie. Ak teda hľadáte napríklad externý monitor alebo druhý notebook, vyskúšajte tie repasované. Nemusíte sa báť, repasovaný notebook alebo repasovaný počítač poskytuje rovnako nekompromisný výkon ako nový, akurát za prívetivejšiu cenu.

Svetlo na prácu

Pracovné osvetlenie, do ktorého môžeme zaradiť aj osvetlenie domácej kancelárie, by malo dodržiavať jednoduchý, ale funkčný princíp, a tým je vrstvenie. Samozrejme, môžete sa spoliehať aj na jeden svetelný zdroj, s vysokou pravdepodobnosťou však skôr či neskôr zistíte, že vám z nejakého dôvodu nevyhovuje. Raz bude príliš ďaleko, inokedy bude svietiť príliš ostro, potom bude vrhať tieň akurát tam, kde potrebujete teraz svetlo. Preto je vhodné zariadiť si home office viacerými svetelnými zdrojmi. Základom je veľké hlavné svetlo, ktoré rovnomerne osvetlí celú miestnosť.

Ďalšia vrstva je nemenej dôležitá – ide o samotné pracovné osvetlenie, ktoré využijete na konkrétne úlohy. Ideálnym riešením je nastaviteľná kancelárska stolná lampa. Tretia a posledná vrstva prostredie dopĺňa, spríjemňuje atmosféru a upokojuje. Najhoršie by totiž bolo, keby ste sa pri práci doma necítili príjemne. Nezabúdajte ani na staré zlaté pravidlo, ktoré hovorí o maximálnom využívaní denného svetla. S takto nastaveným osvetlením bude vo vašej domácej pracovni radosť pracovať.

Home office 2 - ITzoo.sk

Nemeňte si home office na „bed office"

Jeden z najvýraznejších problémov súvisiacich s prácou z domu je ten, že domáce priestory väčšinou nie sú zariadené na prácu. Často sa stáva, že doma pracujeme za kuchynským stolom, na gauči v obývačke alebo dokonca v posteli. Efektivita práce je často nízka, nehovoriac o zdravotných problémoch, ktoré si nevhodným sedením/ležaním môžeme privodiť. Ak teda plánujete využívať home office viac ako jeden alebo dva dni týždenne, určite myslite aj na tento aspekt.

Pritom nie je vôbec nutné kupovať drahé kancelárske stoly a kreslá. Dôležité však je nájsť (alebo vyrobiť si) taký stôl, ktorý bude mať vhodnú výšku a zaobstarať si lepšie sedenie ako gauč alebo kuchynskú stoličku. Skúste použiť fit loptu, stoličku s nastaviteľnou výškou a často striedajte polohy. Ak je však vaša domáca kancelária vašim primárnym pracoviskom, investujte do poriadnej kancelárskej stoličky alebo kresla, pretože na zdraví sa naozaj šetriť neoplatí.

Súkromie pri práci doma

Všetky vyššie spomínané veci súvisia s jednou dôležitou témou – efektivitou práce. Prostredie, v ktorom pracujeme, výrazne ovplyvňuje našu schopnosť sústrediť sa a neprerušene pracovať na zadanom projekte. Preto sú moderné kancelárie zariadené tak, ako sú. Človek by sa v nich mal cítiť dobre, pohodlne a príjemne, ale zároveň by mal mať možnosť „uzavrieť sa" a pracovať bez vyrušovania. To isté by malo platiť aj o vašom domácom pracovisku. Ako to dosiahnuť?

Vyhraďte si na prácu z domu dedikovaný priestor, ktorý bude určený len na prácu. Jasné, pracovať môžete aj v kuchyni alebo v obývačke, je tu však omnoho väčšia možnosť, že vás niekto alebo niečo vyruší. Ideálnym riešením je mať na prácu z domu vyhradenú samostatnú miestnosť (čo by ste určite mali mať, pokiaľ pracujete len z domu), ak to však nie je možné, nájdite si v dome alebo byte odľahlejšie miesto a skúste si tam urobiť pracovný kútik. To je dôležité aj z ďalšej príčiny – ľahšie si tak oddelite pracovný a voľný čas. Ak budete pracovať v obývačke pri pustenej televízií, nielenže sa len veľmi ťažko sústredíte, ale aj veľmi ťažko rozlíšite svoj pracovný čas od toho voľného.

Home office - ITzoo.sk

Na záver

Takže ako si zariadiť domácu kanceláriu? Nie je to také zložité, je to dokonca ľahšie, ako sa zdá. Je len potrebné zamerať sa na viacero tém, a práca z domu môže byť príjemná a efektívna. Takže si to zhrňme:

 1. Zaobstarajte si dostatočnú kancelársku výbavu (počítač, externý monitor k notebooku, klávesnicu, myš, kvalitné internetové pripojenie a iný potrebný hardvér)
 2. Osvetlite svoju kanceláriu podľa zásady vrstvenia a nezabudnite na kvalitné pracovné osvetlenie
 3. Kúpte si pracovný stôl a kancelársku stoličku, pokiaľ pracujete doma často. Využiť môžete aj fitloptu.
 4. Nájdite si na prácu z domu samostatnú miestnosť alebo tichší kútik, aby ste sa dokázali sústrediť a oddeliť pracovný čas od súkromného.

Užitočné linky:

PC pre domácnosti (od 89 Eur) >>
Monitory (od 29 Eur) >>
Tlačiarne (od 39 Eur) >>

 • Zákazník

  Nakupoval som tu prvýkrát a musím povedať že som nadmieru spokojný. Komunikácia super, rýchlosť doručenia takisto, monitor prišiel vo veľmi dobrom stave (ako nový) nie je vidieť vôbec známky po používaní, pekne zabalený, funguje ako má, k monitoru mi boli dodané aj napájací a pripojovacie káble za čo tiež palec hore, takže z mojej strany veľká spokojnosť a určite rátam s nimi aj do budúcna.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Zákazník

  Rýchle spracovanie objednávky a vybavenie. Presný popis tovaru (kategórie tovaru sedia). Super hodnota za peniaze. Rýchle vybavenie. Vysoká spokojnosť s tovarom. Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Jozef

  Bol to moj prvy nakup v tomto e-shope a musim povedat, ze urcite nie posledny. Komunikacia bezproblemova a rychla, vyborne ceny, tovar bol doruceny v poriadku a nacas. Za mna velka spokojnost a mozem tento e-shop len odporucat.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Petra

  S nákupom som velmi spokojna, po dlhom hladani som nasla v IT ZOO presme ten typ zariadenia, ake potrebujem za skvelu cenu. Tablet funguje bezchybne, presne podla mojich ocakavani, je to perfektny pomocnik ma digitalizaciu myslienok, zapis poznamok, ci kreslenie. Odozva je okamzita, plocha na pisanie ma vybornu presnosť, pero sa dobre drzi, tym, ze sa displej automaticky otaca, nemusia sa bat ani lavaci (ako ja), na lavej strane si pisem poznámky, na pravej ich vidim zobrazene.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Igor

  Odporúča obchod, Podľa mňa vysoko profesionálne jednanie, krátka doba od objednávky po doručenie. Ak mám byť úprimný, už som pár známym o mojom spokojnom nákupe povedal a je len otázkou času, kedy si niekto z nich objedná repasovaný počítač u Vás tak, ako som to urobil ja. Ešte raz vďaka.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Lýdia

  Odporúča obchod, Super notebook za perfektnú cenu. Maximálna spokojnosť, ochota, rýchle dodanie a možnosť aj osobného odberu. Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Miroslav

  Odporúča obchod, super ceny,rýchle dodanie,kvalitné produkty.Pozitívne prekvapený pomerom cena a kvalita produktov. Len tak ďalej! Už nový notebook nekúpim ;)
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Matej

  Odporúča obchod. Profesionálna "industry grade" technika za fantastické ceny. Počítač, ktorý stál pri svojom uvedení okolo 2200 Eur som kúpil po štyroch rokoch za 320 v stave skoro nového kusu. Rovnako monitory. Kupujem iba triedu A, mechanicky viac poškodené, aj keď funkčné triedy B a C som nemal odvahu skúšať. Svojim rodičom som pár týždňov dozadu kupoval v inom obchode úplne nový bežný domáci počítač a hoci sa výpočtovým výkonom na ten môj ani nechytá, ich stál skoro 900 Eur. Takže ak máte ako hlavné kritérium hodnotu za svoje peniaze, rozhodne dobrá voľba.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Overený zákazník

  Odporúča obchod. Rychle vybavenie objednavky.Tovar dodany do 48 hodin.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Jozef

  Odporúča obchod. Dodanie tovaru prebehlo bez akýchkoľvek problémov, všetko načas.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Atlon

  Odporúča obchod. Slušný výber,dobré ceny,komunikácia.Super, len netreba dlho rozmýšľať lebo sa rýchlo predá to čo si človek vyberie , aj ja som si monitor kúpil až na druhý pokus, keď prvý vybratý sa predal pokiaľ som sa rozhodol :-)
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Iveta

  Odporúča obchod. Tovar mi bol doruceny kurierom v expresne rychlom case, co som bola velmi milo prekvapena. Preto hodnotim objednavkou pocnuc az po finalne dodanie tovaru za velmi pozitivnu a som aj s mobilom - I phonom SE A1723 velmi spokojna, preto budem odporucat nakup IT elektrotechniky aj svojim znamym. Dakujem za promptne a kvalitne sluzby. S pozdravom a prianim uspechov a mnozstva spokojnych zakaznikov Viktorinova
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Overený zákazník

  Odporúča obchod. Len tie najlepšie skúsenosti, rýchlosť vybavenia, odpovedajúca kvalita tovaru, doručenie bez problémov. Objednávky opakovane, zatiaľ žiadny problém..Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • jurken

  Odporúča obchod. Dobrý tovar za dobrú cenu a rýchlim dodaním.
  Hodnotenie: 4 / 5
 • Ján

  Odporúča obchod. Rýchle vybavenie....za rovnakú cenu mi poslali kvalitnejší NTB . kvaline zabalené. Prišlo nepoškodené.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Simona

  Odporúča obchod. S nakupom som velmi spokojna. Recenziu pisem po 5 mesiacoch pouzivania :) a vsetko funguje ako ma. Chcem pochvalit aj jednanie s personalom, ktorý mi pomohol vybrať to najlepšie pre mňa a bolo naozaj citit ochotu pomoct mi vybrat si tak aby notebook splnal moje ocakavania. Co sa aj stalo. Ďakujem a silno odporúčam.Simona
  Hodnotenie: 5 / 5
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie