Externý monitor k notebooku - prečo ho musíte mať?

Počet zobrazení: 12371

Pracujete väčšinou na notebooku? Určite tým pádom viete, že na vašu efektivitu má často veľký vplyv obyčajná nutnosť stále prepínať medzi oknami a dokumentami. Externý monitor je výborné riešenie, ktoré vám zvýši nielen produktivitu, ale tiež pomôže vašej chrbtici!

Druhý monitor súvisí s vyššou produktivitou práce

Poznáte ten pocit bezmocnosti, keď musíte v práci neustále „preskakovať" medzi dvoma, nebodaj viacerými oknami naraz? Bežne sa to stáva pri prekladaní alebo prepisovaní textov, ale aj pri porovnávaní akýchkoľvek rôznych výstupov. Samozrejme, pri troche zvyku sa dajú okná prepínať aj pomocou klávesovej skratky Alt+Tab (alebo touchpadu na MacBooku) - ale vo väčšine prípadov je to frustrujúca, čas požierajúca a v podstate zbytočná činnosť. Externý monitor k notebooku dokáže tento problém úplne odstrániť. Na jednej obrazovke máte zadanie a na druhej jeho vypracovanie. Možností, ako druhý monitor využiť, je skutočne neúrekom.

Externý monitor - tipy a triky 1

Väčší monitor = lepší monitor

Trendom vo svete technológii je síce postupné zmenšovanie všetkých produktov až na hranicu únosnej užívateľskej prívetivosti, ale pri monitoroch platí pravý opak. Čím väčší, tým lepší. Pri dnešnej popularite mini notebookov a ultrabookov s uhlopriečkami 11 alebo 13 palcov je dopyt po externých monitoroch logický. Malé a ľahké notebooky majú množstvo nepopierateľných výhod a využiť sa dajú prakticky všade. Ale v momente, keď sa chcete poriadne zahĺbiť do práce, sa ich výhody menia na jednu veľkú nevýhodu. Ak ste niekedy skúsili pracovať na malom 11" notebooku, pár hodín, určite viete, čo máme na mysli :) Po pripojení druhého monitora k notebooku je ale tento problém vyriešený.

Druhý monitor je pohodlný aj počas home office

Ak ste z práce zvyknutí komunikovať s kolegami cez služby ako Skype alebo Google Hangouts, môže byť pre vás monitor k notebooku výborným spôsobom, ako zostať v spojení a zároveň diskutovať o projekte, ktorý máte práve rozrobený a otvorený na druhej obrazovke.

Externý monitor môže prospieť vašej chrbtici

Mnohí ľudia pracujúci s počítačom (či už doma alebo v kancelárii) ešte stále neberú dostatočne vážne fakt, že monotónne sedenie nad notebookom ničí ich chrbticu rovnako ako opakovaná fyzická záťaž. Následky sa síce zvyknú prejaviť o niečo neskôr, ale o to nepríjemnejšie. Téma správneho sedenia a držania tela za pracovným stolom je preto čím ďalej, tým aktuálnejšia. Človek sediaci vzpriamene na kancelárskej stoličke by sa mal pozerať na monitor vodorovne.

S notebookom ale takúto polohu prakticky nemôžete dosiahnuť. Externé monitory bývajú dostatočne veľké, prípadne sa dajú výškovo nastaviť, aby ste sa pri nich nemuseli hrbiť. Z tohto pohľadu je investícia do externého monitora naozaj nevyhnutná.

Jednoduché nastavenie a ešte jednoduchšie používanie

Väčšina monitorov sa pripája pomocou VGA rozhrania, prípadne novších rozhraní ako HDMI alebo Thunderbolt, prípadne bezdrôtovo. Väčšina notebookov disponuje minimálne VGA alebo HDMI rozhraním a po pripojení monitora k notebooku ho už stačí len zapnúť (prípadne ešte nastaviť jas a kontrast) a môžete ho veselo používať!

Ako môžete externý monitor využívať? V podstate máte dve možnosti. Väčší monitor môžete použiť na zrkadlové premietanie toho, čo máte na malej obrazovke notebooku. Toto sa hodí napríklad v práci - na meetingu premietate kolegom v zasadačke na veľkú obrazovku to, čo vidíte vy na menšej obrazovke pred sebou. Určite je to príjemnejšie, ako keby vám pozerali cez rameno :) Ďalšie možnosti sa ponúkajú pri používaní druhého monitora na rozšírenie pracovnej plochy. Tu môžete využiť všetky možnosti, ktoré sme spomínali vyššie.

Externý monitor - tipy a triky 2

Na čo dať pred kúpou externého monitora pozor?

Monitor zaberá na pracovnom stole dosť miesta

Dostatok miesta a poriadok na stole sú dôležitejšie, ako sa zdá. Hlavne, ak pracujete z domu, poriadny pracovný stôl ani nemáte a ste odkázaný na stolík, „bed-office" alebo kuchynský stôl. Externý monitor si vyžaduje svoj priestor, takže pokiaľ ho nemáte kam položiť, veľa úžitku vám neprinesie.

Cena druhého monitora

Nič nie je zadarmo a to platí aj o monitoroch. Ich výhody sú nepopierateľné, ale najprv bude treba urobiť prvotnú investíciu. Monitory vo všeobecnosti nie sú až také drahé, ale ak ste práve posledné úspory investovali do najnovšieho MacBooku, monitor bude musieť asi počkať. Ak chcete na externom monitore ušetriť, poobzerajte sa napríklad po repasovaných monitoroch za výhodnú cenu.

Požiadavky na výkon

Jeden alebo viacero monitorov má aj zvýšené požiadavky na grafickú kartu a procesor - ak ich chcete zapojiť k notebooku viacero, dopredu si skontrolujte, či je to technicky možné.

Viac možností na prokrastináciu

To, čo sme spomínali ako jednu z najväčších výhod externého monitora, môže byť pre veľa ľudí nástrahou. Ak máte problém s udržaním pozornosti a ľahko vás niečo ľahko rozptýli, externý monitor vám pravdepodobne nepomôže – hlavne ak si necháte na jednej obrazovke otvorený Facebook alebo e-mailového klienta. Určite viete, o čom hovoríme :)

Zhrnuté a podčiarknuté

Už len letmý pohľad na plusy a mínusy externých monitorov nám prezradí, že prínosy jednoznačne prevažujú nad negatívami. Efektívnejšia a pohodlnejšia práca (ale aj zábava), menšie časové straty zapríčinené neustálym prepínaním a vyhľadávaním programov a otvorených okien, menej chýb, menšie namáhanie zraku, možnosť výškového nastavenia - to všetko sú výhody, ktoré sa nedajú poprieť a ľahko prevalcujú všetky negatíva. Prezrite si našu ponuku kvalitných repasovaných externých monitorov za skutočne atraktívne ceny a povýšte svoju prácu a zábavu na novú úroveň!

Užitočné linky:

Prihlásenie

Používame cookies.