Ako vybrať notebook pre fotografa?

Počet zobrazení: 7375

Každý, kto to s fotením na digitál myslí aspoň trochu vážne, sa skôr či neskôr dostane k nutnosti spracovávať fotografie v počítači. Žiadny digitálny fotoaparát, zrkadlovka či mirrorless prístroj nedokáže upraviť fotografiu tak, ako sústredený fotograf sediaci za monitorom svojho počítača alebo laptopu. Na čo všetko musíte brať pri výbere vhodného prístroja ohľad, ak chcete mať čo najlepšie fotky?

Pre rýchlejšiu orientáciu môžete rovno preskočiť na:

Ujasnite si, kde budete fotky prevažne upravovať

Môže to znieť ako maličkosť, ale veľmi záleží na tom, či budete svoje fotografie upravovať v pohodlí domova alebo ešte na cestách, prípadne na miestach, kde budete práve fotiť. V prvom prípade môžete totiž výrazne ušetriť za výbavu a v druhom budete musieť mobilitu vykúpiť prístrojmi s vysokým výkonom a čo je ešte podstatnejšie - s vysokou výdržou batérie pre každý prípad.

Notebooky na úpravu fotografií sú v kurze

Moderné notebooky pre fotografov v dnešnom svete víťazia nielen vďaka svojej mobilite a úložnému priestoru - TOP kúsky často ponúkajú brutálne rozlíšenie Ultra HD 4K, vynikajúce pozorovacie uhly, kontrast a nádherné farby. Majú skrátka všetko to, čo môžu ponúknuť desktopy a ešte kopec vecí navyše.

Náš tip: Ak sa rozhodujete pre notebook, doprajte si minimálne rozlíšenie jeho obrazovky 1920x1080 pixelov a preferujte matný povrch (eliminuje odlesky).

Notebook pre fotografov - ITZOO.SK

Klasické PC pre fotografov majú ešte stále čo povedať, ale...

Časy, keď ste dobrého fotografa (editora) spoznali podľa hučiacej mašiny na jeho stole, sú nenávratne preč. Nové modely notebookov ponúkajú porovnateľný výkon, dostatočné možnosti ukladania dáta rýchle SSD disky.

Náš tip: Ak si na úpravu fotografií zvolíte PC, môžete výrazne ušetriť a počas rokov používania postupne meniť jeho hardware. Na druhej strane však svoju mobilitu znížite prakticky na nulu.

Tablety na úpravu fotografií

Niektorí fotografi si so sebou na fotenie nosia tablety - predstavujú totiž najľahšiu variantu prístroja na úpravu fotografií priamo na mieste. Za svoju vynikajúcu mobilitu však tablet takmer spravidla platí nižšími možnosťami konektivity a osekanými možnosťami úpravy fotografií. Veľa tabletov ponúka zvyčajne len prácu s JPEG a PNG formátmi a na RAW formát môžete rovno zabudnúť.

Mac alebo Windows?

Odpoveď je silne závislá od vášho rozpočtu a užívateľských preferencií. Ak si to môžete dovoliť a používanie MacOS vám nerobí problém, určite jeho voľbou nestúpite vedľa. Bonusom za vysokú obstarávaciu cenu bude high-end prevedenie, bezproblémová prevádzka bez kompromisov a výborná zostatková cena, ak by ste sa chceli s Mac-om rozlúčiť.

Windows je skvelou voľbou pre fotografov, ktorí chcú svoje peniaze radšej investovať do kvalitnej fototechniky a pritom vlastniť stále prístroje, ktoré ponúkajú porovnateľný výkon ako Mac-y, len za polovičnú alebo aj nižšiu cenu.

 

Windows a Mac - porovnanie
  Windows Mac
Cenová náročnosť nižšia vyššia
Životnosť akumulátora všeobecne nižšia, ale záleží na konkrétnom modeli vysoká
Stabilita možnosť náhodného zamrznutia, kritických chýb vysoká
Variabilita softwaru vysoká, množstvo všetkých mysliteľných programov, výborné pre hráčov hier relatívne nízka - s Mac OS je kompatibilných pomerne málo programov
Bezpečnosť systému viac náchylný na vírusy málo náchylný na vírusy

 

Obrazovka notebooku

Ak budete používať na úpravu fotografií obrazovku notebooku a nie externý monitor, nerobte žiadne kompromisy a zvoľte modely s LED monitorom, IPS technológiou a obrazovkou s matným prevedením. Veľkosť - ideálne 15" a viac. Rozlíšenie by malo byť minimálne Full HD - čiže 1920x1080 pixelov. Ak ste sa rozhodli pre notebook s OS Windows, dajte si pozor - ešte aj dnes sa kľudne predávajú kúsky s nižším ako Full HD rozlíšením.

Externý monitor

Platí všetko, čo pre obrazovku notebooku - pozerajte sa po kúskoch s veľkosťou uhlopriečky 27" a viac - istým kompromisom by mohli byť dva externé 24" monitory na multitasking (špeciálne v prípade, že na úpravu fotografií používate desktop a nie notebook).

 

Dell UltraSharp U2415B - B

Monitor pre fotografa Dell U2415B - B za 89 Eur >>

Procesor

Procesor je zodpovedný za všetky výpočtové úlohy, ktoré počítač robí. V praxi je napríklad zodpovedný za rýchlosť, akou aplikujete v Lightroome filtre alebo ako rýchlo môžete nastavovať slidery. Aby vás zbytočne nespomaľoval, odporúčame minimálne procesory Intel Core i5, ideálne Intel Core i7. Porovnateľné AMD procesory hľadajte medzi typom A10 (porovnateľný s i5 od Intelu) alebo FX (porovnateľný s i7 od Intelu)

Náš tip: AMD procesory nie sú až také výkonné, bývajú však dostupné za lepšiu cenu. Produkujú tiež o niečo viac tepla a spotrebujú o niečo viac elektrickej energie.

Pamäť RAM

Veľkosť RAMky nesmiete podceniť - s čím väčšími súbormi budete pracovať, tým väčšou pamäťou by ste sa mali vybaviť. Pri dnešnom rozlíšení digitálnych fotoaparátov (v kombinácii s RAW formátom) odporúčame minimálne 8GB, v ideálnom prípade 16GB RAMku. Výrobca každého notebooku uvádza maximálnu veľkosť podporovanej pamäte RAM - skontrolujte ju, Ak váš zvolený model nedisponuje aktuálne dostatočnou veľkosťou RAM, je možné, že bude stačiť len dokúpiť za rozumný peniaz moduly so zodpovedajúcou veľkosťou.

Náš tip: 16GB pamäť vám poskytne dostatok priestoru aj na spustenie iných programov v pozadí - ak fotky upravujete napr. na externom monitore pripojenom k notebooku, môžete si na jednej obrazovke nechať pustený prehliadač s viacerými kartami a na druhej mať otvorený Photoshop alebo Lightroom.

Grafická karta

Zďaleka nie všetky notebooky sa predávajú s dedikovanou grafickou kartou - väčšina ju má integrovanú. A to pri serióznom upravovaní fotografií rozhodne nepomáha. Poobzerajte sa po modeloch so samostatnou grafikou - odmenou vám bude oveľa pohodlnejšia práca s Photoshopom aj Lightroomom (napr. pri pohybovaní a zoomovaní nebude nič sekať).

Náš tip: Nie všetky staršie grafické karty si budú rozumieť s najnovšími verziami Adobe produktov. Uistite sa, že vaša grafika nie je vyrobená pred rokom 2014. Napr. Photoshop už nepodporuje:

 • grafiky AMD / ATI sérií 100, 200, 3000 a 4000
 • grafiky nVidia GeForce 7000, 8000, 9000, 100, 200, 300
 • staršie grafiky Intel® HD graphics (2000, 3000, 4000)

Náš tip 2: Obzerajte sa skôr po typoch grafických kariet určené pre počítače/notebooky typu workstation, nie po gaming grafikách. U Nvidie sú tieto karty nazývané Quadro a u AMD Firepro.

Úložisko

Garanciou rýchlejšej práce (nielen) pri upravovaní fotografií je použitie rýchlych SSD diskov. Umožníte tak počítaču naštartovať sa extrémne rýchlo, zbavíte sa otravného hučania pri práci (ktoré môže prerušiť len ventilátor pri úprave fotografií a inej serióznej práci).

Náš tip: SSD disk predstavuje aj určitú ochranu vašich dát, ak vám notebook spadne na zem. Klasický harddisk by pád zo stola na tvrdú zem nemusel ustáť a vaše dáta vrátane fotiek by mohli byť nenávratne poškodené.

Odporúčané porty/periférie

Klaďte dôraz na dve veci - možnosti, ako pripojiť fotoaparát a možnosti, ako pripojiť čokoľvek ďalšie (monitory, externé harddisky, tlačiarne, myš, tablet a podobne). Rozhodne skontrolujte, či má váš prístroj:

 • dostatok USB portov (ideálne štandard 3.0, na všetky zariadenia typu myš, klávesnica, USB kábel a podobne)
 • HDMI, VGA, DVI-D, Thunderbolt (na pripojenie externého monitora)
 • čítačky kariet (SD je minimum, na ďalšie karty (napr. typu CF) odporúčame externú čítačku)

Záverečné zhrnutie

V nasledujúcej tabuľke sme prehľadne zhrnuli všetky dôležité parametre, ktoré by ste mali zohľadniť pri výbere notebooku alebo počítača pre fotografa.

 

Notebook pre fotografa - ideálne požiadavky
Monitor (notebooku) LED, IPS, matné prevedenie, rozlíšenie aspoň Full HD (1920x1080 pixelov)
Monitor (externý) 27" uhlopriečka, IPS, matné prevedenie, HDMI konektor
Procesor Intel Core i5 alebo i7 - čím novší, tým lepšie
Pamäť RAM 16GB RAM (zvyčajne po 8GB v dvoch slotoch)
Grafická karta NVIDIA Quadro, aspoň 2GB pamäte
Úložisko SSD, aspoň 512GB + externý harddisk na zálohu dát (minimálne 2TB)
Porty a periférie aspoň 3x USB 3.0, čítačka kariet SD, HDMI, VGA, Thunderbolt 2

 

Chcete pri nákupe notebooku pre fotografa ušetriť?

Pri výbere vhodného zariadenia na úpravu fotografií odporúčame zobrať do úvahy aj repasované notebooky alebo repasované počítače. S budgetom napr. 1500 Eur na nový prístroj môžete ušetriť kľudne aj 900 Eur, ktoré môžete investovať do nového objektívu, blesku alebo iného príslušenstva - a naraz tak budete disponovať oveľa väčším arzenálom.

Notebook pre fotografa Dell Precision M4800 i7

Notebook pre fotografa Dell Precision M4800 i7 za 399 Eur >>

Výhody nákupu notebookov v ITzoo.sk

V ITzoo máte navyše dopravu zadarmo a záruku na všetok tovar 1 rok. Ak si nie ste istí, či máme prístroj podľa vašich predstáv, ochotne vám s výberom pomôžeme a môže sa stať, že nájdeme podpultovku exkluzívne iba pre vás :)

Pre aktuálnu ponuku sledujte naše kategórie notebooky pre fotografovpočítače pre fotografov a monitory pre fotografov.

 • Zákazník

  Nakupoval som tu prvýkrát a musím povedať že som nadmieru spokojný. Komunikácia super, rýchlosť doručenia takisto, monitor prišiel vo veľmi dobrom stave (ako nový) nie je vidieť vôbec známky po používaní, pekne zabalený, funguje ako má, k monitoru mi boli dodané aj napájací a pripojovacie káble za čo tiež palec hore, takže z mojej strany veľká spokojnosť a určite rátam s nimi aj do budúcna.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Zákazník

  Rýchle spracovanie objednávky a vybavenie. Presný popis tovaru (kategórie tovaru sedia). Super hodnota za peniaze. Rýchle vybavenie. Vysoká spokojnosť s tovarom. Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Jozef

  Bol to moj prvy nakup v tomto e-shope a musim povedat, ze urcite nie posledny. Komunikacia bezproblemova a rychla, vyborne ceny, tovar bol doruceny v poriadku a nacas. Za mna velka spokojnost a mozem tento e-shop len odporucat.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Petra

  S nákupom som velmi spokojna, po dlhom hladani som nasla v IT ZOO presme ten typ zariadenia, ake potrebujem za skvelu cenu. Tablet funguje bezchybne, presne podla mojich ocakavani, je to perfektny pomocnik ma digitalizaciu myslienok, zapis poznamok, ci kreslenie. Odozva je okamzita, plocha na pisanie ma vybornu presnosť, pero sa dobre drzi, tym, ze sa displej automaticky otaca, nemusia sa bat ani lavaci (ako ja), na lavej strane si pisem poznámky, na pravej ich vidim zobrazene.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Igor

  Odporúča obchod, Podľa mňa vysoko profesionálne jednanie, krátka doba od objednávky po doručenie. Ak mám byť úprimný, už som pár známym o mojom spokojnom nákupe povedal a je len otázkou času, kedy si niekto z nich objedná repasovaný počítač u Vás tak, ako som to urobil ja. Ešte raz vďaka.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Lýdia

  Odporúča obchod, Super notebook za perfektnú cenu. Maximálna spokojnosť, ochota, rýchle dodanie a možnosť aj osobného odberu. Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Miroslav

  Odporúča obchod, super ceny,rýchle dodanie,kvalitné produkty.Pozitívne prekvapený pomerom cena a kvalita produktov. Len tak ďalej! Už nový notebook nekúpim ;)
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Matej

  Odporúča obchod. Profesionálna "industry grade" technika za fantastické ceny. Počítač, ktorý stál pri svojom uvedení okolo 2200 Eur som kúpil po štyroch rokoch za 320 v stave skoro nového kusu. Rovnako monitory. Kupujem iba triedu A, mechanicky viac poškodené, aj keď funkčné triedy B a C som nemal odvahu skúšať. Svojim rodičom som pár týždňov dozadu kupoval v inom obchode úplne nový bežný domáci počítač a hoci sa výpočtovým výkonom na ten môj ani nechytá, ich stál skoro 900 Eur. Takže ak máte ako hlavné kritérium hodnotu za svoje peniaze, rozhodne dobrá voľba.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Overený zákazník

  Odporúča obchod. Rychle vybavenie objednavky.Tovar dodany do 48 hodin.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Jozef

  Odporúča obchod. Dodanie tovaru prebehlo bez akýchkoľvek problémov, všetko načas.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Atlon

  Odporúča obchod. Slušný výber,dobré ceny,komunikácia.Super, len netreba dlho rozmýšľať lebo sa rýchlo predá to čo si človek vyberie , aj ja som si monitor kúpil až na druhý pokus, keď prvý vybratý sa predal pokiaľ som sa rozhodol :-)
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Iveta

  Odporúča obchod. Tovar mi bol doruceny kurierom v expresne rychlom case, co som bola velmi milo prekvapena. Preto hodnotim objednavkou pocnuc az po finalne dodanie tovaru za velmi pozitivnu a som aj s mobilom - I phonom SE A1723 velmi spokojna, preto budem odporucat nakup IT elektrotechniky aj svojim znamym. Dakujem za promptne a kvalitne sluzby. S pozdravom a prianim uspechov a mnozstva spokojnych zakaznikov Viktorinova
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Overený zákazník

  Odporúča obchod. Len tie najlepšie skúsenosti, rýchlosť vybavenia, odpovedajúca kvalita tovaru, doručenie bez problémov. Objednávky opakovane, zatiaľ žiadny problém..Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • jurken

  Odporúča obchod. Dobrý tovar za dobrú cenu a rýchlim dodaním.
  Hodnotenie: 4 / 5
 • Ján

  Odporúča obchod. Rýchle vybavenie....za rovnakú cenu mi poslali kvalitnejší NTB . kvaline zabalené. Prišlo nepoškodené.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Simona

  Odporúča obchod. S nakupom som velmi spokojna. Recenziu pisem po 5 mesiacoch pouzivania :) a vsetko funguje ako ma. Chcem pochvalit aj jednanie s personalom, ktorý mi pomohol vybrať to najlepšie pre mňa a bolo naozaj citit ochotu pomoct mi vybrat si tak aby notebook splnal moje ocakavania. Co sa aj stalo. Ďakujem a silno odporúčam.Simona
  Hodnotenie: 5 / 5
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Používame cookies.