Ako si zvyknúť na home office a zostať v pohode

Počet zobrazení: 2694

Väčšina ľudí už niekedy v živote skúsenosť s home office mala. Súčasný home office bude ale o niečom inom - v tomto prípade nebude týkať jednotiek dní, ale celých týždňov, prípadne až mesiacov.

Dlhodobý pobyt doma bez možnosti úniku ešte viac zhoršuje absencia balkónu, dvora, výhľadu na ulicu (ak bývate vo vnútrobloku) alebo malá metráž. Všetky tieto faktory môžu byť ešte viac umocnené dlhodobou prítomnosťou ďalších ľudí v priestore. Pripravili sme preto pár tipov, ako sa z toho nezblázniť a zostať v pohode :) Pre rýchlejšiu orientáciu môžete preskočiť rovno na:

Ako sa pripraviť na home office režim

Najväčší nápor na vašu prácu príde v prvých týždňoch karantény - firmy sa v tomto čase snažia adaptovať na totálnu zmenu prostredia, robia sa rýchle rozhodnutia a vy sa budete musieť naučiť nielen nemyslieť na situáciu za oknami vášho domova, ale byť produktívni a ešte sa aj o seba postarať.

Zaveďte si pevný denný režim

Pevne nastavený časový rozvrh je základom úspechu. Nielen že vám pomôže plynulo prejsť na prácu doma, ale tiež podporuje dodržanie rovnakých zvyklostí, ako keby ste išli do skutočného officu. Nezabudnite teda:

 • vstávať a začať pracovať v rovnakom čase
 • obedovať v rovnakom čase
 • a hlavne končiť prácu v rovnakom čase

Jediné, čo bude musieť väčšina ľudí zmeniť, je spôsob riešenia jedla a pitia. Kávičkové a čajíčkové prestávky sa pravdepodobne o čosi pretiahnu a obedy si budete musieť variť sami a s predstihom (ak nemáte doma niekoho, kto sa vám o to postará, prípadne nevyužijete donáškovú službu). Nám sa zatiaľ osvedčilo varenie po večeroch zároveň s pozeraním zaujímavých videí alebo počúvaním podcastov.

Vytvorte si doma miesto pre home office

Vyhraďte si v byte jedno alebo dve miesta, kde sa budete počas práce zdržiavať. Prvé by malo nahrádzať vašu kanceláriu alebo open space. V ideálnom prípade by malo zahŕňať:

 • stôl (ideálne s väčšou plochou a výškou od zeme cca 75 cm)
 • stoličku (ideálna kancelárska, ale môže poslúžiť aj kuchynská)
 • PC alebo notebook
 • monitor
 • písacie potreby a papier na poznámky
 • a všetky ďalšie veci, na ktoré ste z práce zvyknutí

Náš tip: ak máte možnosť, opatrite pracovný stôl reproduktormi, aspoň jednou lampou a do najbližšej elektrickej zásuvky vložte minimálne rozdvojku/zapojte predlžovačku. Hodí sa na napájanie nielen počítača lebo monitoru, ale aj nabíjačky na telefón, lampy a reproduktorov.

Ak máte notebook, môžete si vyhradiť aj ďalšie miesto na oddych alebo konferenčné hovory, ktorých bude určite neúrekom. Toto miesto kľudne predstavovať pohodlné kreslo v obývačke.

Tipy na home office 1

Hardware na home office

Vedeli ste, že externý monitor môže zvýšiť vašu produktivitu o 20-30%? To nie je na zahodenie a väčšina je naň už zvyknutá z kancelárie. V ITzoo si môžete vybrať rôzne veľkosti, ale aj kvalitu a ceny monitorov štartujú už od 29 Eur. O výhodách externého monitoru si môžete prečítať v samostatnom článku.

Ďalšou výhodnou investíciou za výbornú cenu môže byť dokovacia stanica, ktorá rozšíri počet rôznych portov, maximálne zjednoduší zapájanie notebooku do elektrickej siete po prenášaní po byte alebo dome a zlepší náklon klávesnice notebooku.

Tipy na home office 2

Nástroje na komunikáciu s kolegami

Zamestnanci množstva firiem ešte stále najčastejšie komunikujú osobne, prípadne pomocou telefónu a e-mailu. Tieto firmy musia čo najskôr zaviesť vnútrofiremný komunikačný nástroj na instant messaging. Najčastejšie riešenia používané na Slovensku a v Česku:

Nástroje na projektové riadenie a zadávanie a sledovanie

Ak už podobný nástroj nevyužívate, teraz je ten správny čas. Pri práci doma sa môžete pripraviť na množstvo úloh, ktoré si buď budete evidovať na papier alebo online. Druhá možnosť je jednoznačne praktickejšia, obzvlášť ak na niektorých úlohách pracujete s ďalšími ľuďmi. Ak by ste využívali len firemný chat, mohli by ste sa veľmi rýchlo stratiť v záplave správ. Za nás odporúčame aspoň jeden z týchto nástrojov:

Nástroje na sledovanie času

Ak ste posadnutí produktivitou, prípadne bude potrebné sledovať čas strávený nad jednotlivými úlohami, rozhodne zvážte nástroj na sledovanie času nad jednotlivými projektami, prípadne klientmi. Za nás rozhodne Toggl - tentoraz bez alternatívy :) Základná a úplne postačujúca verzia je navyše zadarmo.

Nástroje na videokonferencie

Osobné meetingy budete musieť počas home office nahradiť skupinovými hovormi - ideálne aj s možnosťou sa vidieť. Za nás odporúčame nasledujúce:

Ďalšie praktické tipy pre prácu z domu

Ak ste sa už po hardwarovej aj softwarovej stránke poriadne vybavili, nezaškodí zopakovať si pár tipov, ako vyťažiť vo firme z home officu čo najviac pre svoju kariérnu budúcnosť:

 • snažte sa pripomínať firme alebo šéfovi - v spoločnom chate reagujte, pridávajte reakcie alebo sa pýtajte relevantné otázky; čím viac ľudí bude vidieť vašu aktivitu, tým viac si vás po kríze (a aj počas nej) zapamätajú; to vám môže pri budúcom vyjednávaní o plate alebo pozícii výrazne pomôcť
 • snažte sa podporiť svojho nadriadeného a prejavte iniciatívu a záujem
 • komunikujte jasne a štruktúrovane - vyvarujte sa gramatických chýb, neprehľadného textu, aby ste kolegom namiesto hladkej komunikácie nestrpčovali život

Ako zvládnuť home office, sociálnu izoláciu a nezblázniť sa z toho

Človek je tvor spoločenský a aj keď sa počas práce odporúčame dištancovať od rodiny, partnera alebo spolubývajúcich, v čase oddychu alebo cez víkend spoločnosť inej bytosti určite väčšina uvíta.

Utužujte rodinné vzťahy

Súčasná situácia poskytuje jedinečnú šancu zintenzívniť kontakty s rodinou a priateľmi, aj keď nie ste spolu. Prejavením záujmu o ich situáciu a kontrolou, či niečo nepotrebujú, môžete vypestovať v rodine pocit spolupatričnosti, ktorá sa v dnešnom uponáhľanom svete len tak nevidí.

Ozvite sa aj priateľom, s ktorými nie ste často v kontakte

V priebehu času rôzne priateľstvá vyprchajú a to je normálne. Nestálo by však za to napísať pár z nich a zistiť, ako sa majú? Nikdy neviete, čo zaujímavé sa môžete dozvedieť a ako vám to môže do budúcnosti pomôcť.

Opýtajte sa starších ľudí vo svojom okolí, či nepotrebujú pomôcť s nákupmi

Dobrovoľníctvo je v súčasnoti v kurze a seniori ako najviac ohrozená skupina potrebujú našu pomoc. Vytlačte si na tlačiarni napríklad leták s telefónnym číslom a vylepte ho do výťahu so správou, že radi pomôžete s nákupom. Možno vám niekto bude veľmi vďačný a vy budete mať o dôvod viac ísť sa po práci alebo cez víkend na chvíľu prevetrať von.

Posilňujte si svoju imunitu a cvičte

Dlhým pobytom v uzavretom priestore a absenciou pohybu môže vaša imunita z dlhodobého hľadiska utrpieť. Prečo si napríklad neobjednať odšťavovač a vyskúšať džúsy z rôzneho ovocia? Rovnako môžete začať každý deň malou rozcvičkou, pri ktorej môže pomôcť napríklad závesný systém na cvičenie, ktorý jednoducho upevníte o dvere.

Venujte sa veciam, na ktoré nikdy nie je čas

Množstvo vecí neustále odkladáme, pretože na ne nemáme čas. A pritom sú dôležité! Kedy ste si naposledy zálohovali dáta na externý disk, konečne prečítali jeden z množstva stiahnutých e-bookov, utiahli rozheganý stôl alebo upratali a vyhodili staré veci zo skrine? Teraz je na to všetko ten správny čas :)

Čo by ste na home office robiť nemali

Hlavný benefit práce z domu je slobota. Ako to však zvyčajne býva - všetkého veľa škodí a v tomto prípade obzvlášť. Človek je od prírody tvor pohodlný a pokiaľ vás nebude situácia, vôľa alebo kolegovia vyslovene tlačiť, produktivita bude skôr priemerná. V súčasnej situácii jej rozhodne nepomôžu ani špecifické aktivity - napríklad niekoľkonásobné denné sledovanie štatistík nakazenosti, nutnosť varenia, telefonáty s rodinou a podobne. Musíte si rozkázať a tieto aktivity vykonávať až po práci, prípadne počas obednej prestávky.

Rozhodne sa vyvarujte nasledujúcich aktivít:

 • sledovanie spravodajstva (čo i len na pozadí)
 • mimopracovné telefonáty s rodinou a priateľmi kedykoľvek počas dňa
 • instant messaging (počas práce si vypnite notifikácie, obráťte mobil displejom dolu a stlmte ho)
 • rozhovory počas pracovnej doby s rodinou, partnerom alebo spolubývajúcimi (ak môžete, zatvorte sa vo svojej pracovni)
 • nepanikárte len preto, že na ulici začujete húkanie sirény
 • nevolajte k sebe kamarátov (ideálne ani po práci)
 • nepite počas práce alkohol
 • a celkovo čo najviac zabráňte vášmu rozptýleniu

Po dodržaní aspoň polovice týchto tipov vám garantujeme, že väčšinu práce stihnete urobiť včas a z dlhodobého hľadiska tak eliminujete ďalší prípadný zdroj stresu.

Záverom

Prežiť home office v psychickom zdraví a vrátiť sa po dlhšom čase von medzi ľudí nie je len veľkou výzvou, ale je to tiež príležitosť spoznať samého seba z iného uhlu pohľadu. Želáme vám, aby ste súčasnú situáciu v poriadku zvládli a využili príležitosti, ktoré ponúka, na úplné maximum.

 • Zákazník

  Nakupoval som tu prvýkrát a musím povedať že som nadmieru spokojný. Komunikácia super, rýchlosť doručenia takisto, monitor prišiel vo veľmi dobrom stave (ako nový) nie je vidieť vôbec známky po používaní, pekne zabalený, funguje ako má, k monitoru mi boli dodané aj napájací a pripojovacie káble za čo tiež palec hore, takže z mojej strany veľká spokojnosť a určite rátam s nimi aj do budúcna.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Zákazník

  Rýchle spracovanie objednávky a vybavenie. Presný popis tovaru (kategórie tovaru sedia). Super hodnota za peniaze. Rýchle vybavenie. Vysoká spokojnosť s tovarom. Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Jozef

  Bol to moj prvy nakup v tomto e-shope a musim povedat, ze urcite nie posledny. Komunikacia bezproblemova a rychla, vyborne ceny, tovar bol doruceny v poriadku a nacas. Za mna velka spokojnost a mozem tento e-shop len odporucat.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Petra

  S nákupom som velmi spokojna, po dlhom hladani som nasla v IT ZOO presme ten typ zariadenia, ake potrebujem za skvelu cenu. Tablet funguje bezchybne, presne podla mojich ocakavani, je to perfektny pomocnik ma digitalizaciu myslienok, zapis poznamok, ci kreslenie. Odozva je okamzita, plocha na pisanie ma vybornu presnosť, pero sa dobre drzi, tym, ze sa displej automaticky otaca, nemusia sa bat ani lavaci (ako ja), na lavej strane si pisem poznámky, na pravej ich vidim zobrazene.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Igor

  Odporúča obchod, Podľa mňa vysoko profesionálne jednanie, krátka doba od objednávky po doručenie. Ak mám byť úprimný, už som pár známym o mojom spokojnom nákupe povedal a je len otázkou času, kedy si niekto z nich objedná repasovaný počítač u Vás tak, ako som to urobil ja. Ešte raz vďaka.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Lýdia

  Odporúča obchod, Super notebook za perfektnú cenu. Maximálna spokojnosť, ochota, rýchle dodanie a možnosť aj osobného odberu. Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Miroslav

  Odporúča obchod, super ceny,rýchle dodanie,kvalitné produkty.Pozitívne prekvapený pomerom cena a kvalita produktov. Len tak ďalej! Už nový notebook nekúpim ;)
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Matej

  Odporúča obchod. Profesionálna "industry grade" technika za fantastické ceny. Počítač, ktorý stál pri svojom uvedení okolo 2200 Eur som kúpil po štyroch rokoch za 320 v stave skoro nového kusu. Rovnako monitory. Kupujem iba triedu A, mechanicky viac poškodené, aj keď funkčné triedy B a C som nemal odvahu skúšať. Svojim rodičom som pár týždňov dozadu kupoval v inom obchode úplne nový bežný domáci počítač a hoci sa výpočtovým výkonom na ten môj ani nechytá, ich stál skoro 900 Eur. Takže ak máte ako hlavné kritérium hodnotu za svoje peniaze, rozhodne dobrá voľba.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Overený zákazník

  Odporúča obchod. Rychle vybavenie objednavky.Tovar dodany do 48 hodin.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Jozef

  Odporúča obchod. Dodanie tovaru prebehlo bez akýchkoľvek problémov, všetko načas.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Atlon

  Odporúča obchod. Slušný výber,dobré ceny,komunikácia.Super, len netreba dlho rozmýšľať lebo sa rýchlo predá to čo si človek vyberie , aj ja som si monitor kúpil až na druhý pokus, keď prvý vybratý sa predal pokiaľ som sa rozhodol :-)
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Iveta

  Odporúča obchod. Tovar mi bol doruceny kurierom v expresne rychlom case, co som bola velmi milo prekvapena. Preto hodnotim objednavkou pocnuc az po finalne dodanie tovaru za velmi pozitivnu a som aj s mobilom - I phonom SE A1723 velmi spokojna, preto budem odporucat nakup IT elektrotechniky aj svojim znamym. Dakujem za promptne a kvalitne sluzby. S pozdravom a prianim uspechov a mnozstva spokojnych zakaznikov Viktorinova
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Overený zákazník

  Odporúča obchod. Len tie najlepšie skúsenosti, rýchlosť vybavenia, odpovedajúca kvalita tovaru, doručenie bez problémov. Objednávky opakovane, zatiaľ žiadny problém..Odporúčam.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • jurken

  Odporúča obchod. Dobrý tovar za dobrú cenu a rýchlim dodaním.
  Hodnotenie: 4 / 5
 • Ján

  Odporúča obchod. Rýchle vybavenie....za rovnakú cenu mi poslali kvalitnejší NTB . kvaline zabalené. Prišlo nepoškodené.
  Hodnotenie: 5 / 5
 • Simona

  Odporúča obchod. S nakupom som velmi spokojna. Recenziu pisem po 5 mesiacoch pouzivania :) a vsetko funguje ako ma. Chcem pochvalit aj jednanie s personalom, ktorý mi pomohol vybrať to najlepšie pre mňa a bolo naozaj citit ochotu pomoct mi vybrat si tak aby notebook splnal moje ocakavania. Co sa aj stalo. Ďakujem a silno odporúčam.Simona
  Hodnotenie: 5 / 5
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Používame cookies.